Reklama
 
Blog | Michal Pohanka

Svět podle Pirátů: aplikační centra pro toxikomany

Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal navrhuje zřídit aplikační centra pro toxikomany, v nichž by si feťáci mohli v suchu a v teple šlehat drogy, a měli by tam k dispozici i čaj a drobné občerstvení zdarma, jelikož bývají ve špatné sociální a zdravotní kondici. To vše pod dohledem kvalifikovaného personálu, který by mohl zasáhnout v případě předávkování, a ideálně by smažkám testoval přinesené matro ohledně nežádoucích příměsí. Od svého návrhu si Vymazal slibuje „kromě snížení počtu předávkovaných lidí v ohrožení života přímo na ulicích i úbytek použitých injekčních stříkaček v parcích nebo na dětských hřištích“.

Už vidím ty davy závislých, jak se hrnou do aplikačních center, aby si tam nechali drogu zkontrolovat. Pokud zrovna budou fet mít, co by proboha dělali v aplikačním centru? Myšlenka, že si tam někdo půjde otestovat svůj sajrajt, je zcela scestná. Poslechne snad nějaký feťák varování tamního personálu, že heroin řízlý pracím práškem je extrémně nebezpečný, a půjde drogu reklamovat? Nebo ji rovnou spláchne do záchodu a dá si místo toho čaj a sušenky? Ten Vymazal si snad musel něco šlehnout, když tohle vymýšlel. Viděl on vůbec někdy feťáka v akci aspoň v televizi? Proč rovnou nad vrata budoucích aplikačních center nevyvěsit ceduli s nápisem: „Drop in – přijďte si k nám v klidu a bezpečí zafetovat“? Jako by nestačily všechny ty víceméně bezmocné a drahé léčby závislostí, všelijaká terapeutická centra, skupiny a komunity, substituční léčby, a tak dále. To všechno je zoufale neúčinné a ví to dokonce i Vymazal. A přesto navrhuje veřejné šlehárny s občerstvením a první pomocí pro předávkované, kam se ale budou stahovat leda tak feťáci, kteří drogu momentálně nemají a doufají, že ji seženou třeba právě tam, když už se jim toho dne nepodařilo nic šlohnout, a za utržené peníze nakoupit zboží.

Není dost zdravotních a sociálních pracovníků pro skutečně potřebné, a tak za této situace řešit nadstandardní služby pro toxikomany, kteří už dokonce ani nechtějí přestat, je absurdní. To bychom mohli za chvíli zřizovat například aplikační výčepy nebo herny, v nichž by dezoláti z řad gamblerů a notoriků ukájeli své vášně a choutky pod dohledem školeného personálu, jenž by dohlížel na čistotu lihovin a férové nastavení výherních automatů, popřípadě na to, aby se zoufalec, co právě prohrál babiččin důchod, neoběsil na první lampě, či aby se notorik neudusil vlastními zvratky. Jenže o to, aby v ulicích nebylo tolik nablito, a v parcích ubylo použitých feťáckých jehel, se musíme postarat jinak. My se musíme především snažit, aby ubylo závislých, čehož ale nedosáhneme tak, že jim budeme poskytovat feťácký komfort all inclusive. Nota bene když mnohé okolo drog je úzce spjato s kriminální činností. Už substituční léčba metadonem a spol., což není nic jiného než čistý heroin, je z mého pohledu dost na hraně, a tak či onak stejně vykazuje jen minimální pozitivní výsledky.

Jak říkám, další pirátské téma jako z jiné planety, podobně jako třeba jejich nedávný návrh na zrušení údaje o pohlaví v občanských průkazech a další bizáry. Jestli tohle mají být palčivé problémy dneška, hodné zvýšené pozornosti, pak povolební svět podle Pirátů neslibuje vůbec nic dobrého.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama