Reklama
 
Blog | Michal Pohanka

Faltýnkův Zálesácký zápisník

Že jsou v Česku veřejné zakázky běžně cinknuté, to ví i stará Kelišová. Letem světem: Praha 6 kdysi koupila záchod za 3 a půl milionu. Nekvalitní čínský respirátor stál v dobách své největší slávy přes 700 korun. Systém na prodej elektronických dálničních známek včetně webu přišel daňového poplatníka na 309 milionů. Za 12 míčů se pořídilo 160 stolů a židlí zvaných „vysočanské vakcinační centrum“ (jedna židle plus stůl bratru za 75000). Nový městský znak Chrudimi byl vyloženě za hubičku: jedno písmeno klepnuté do klávesnice za pouhých 83 tisíc, neboť zakázka stála půl milionu a víc než nápis Chrudim onen znak neobsahuje. Jistá firma zase před lety vysoutěžila u plzeňského magistrátu IT zakázku za cirka 170 milionů a vzápětí si na práci najala družstvo invalidů, kterému za dílo zaplatila 25 milionů. Šéf toho družstva ajťáků-invalidů pak chrochtal blahem, že to pro ně byla zakázka snů. Jaká by tedy asi byla necinknutá a odpovídající suma? 5 mega? Kelišová o tom ví svoje…

A do toho všeho si přijde Faltýnek se svým notesem plným všelijakých kšeftů a snaží se nám namluvit, že jde o Zálesácký zápisník. Celkem na pohodu tvrdí, že jsou to jen takové poznámky týkající se lidí, které potkává, a kteří po něm něco chtějí. A teď tu O Smolíčkovi. To je skoro stejně vtipné, jako když odsouzený exředitel nemocnice Na Homolce MUDr. Dbalý, který byl tak dbalý, že si vedl účetní knihu vlastní korupce a zlodějin, u soudu tvrdil, že tyto jeho záznamy byly jen poznámkami pro chystaný kriminální román o podvodech ve zdravotnictví. Naštěstí se senát v inkriminovaný den vyspal do růžova a všechno nakonec dobře dopadlo, když Dbalý vyfasoval šest let natvrdo, z čehož byl asi pěkně naměkko.

O čem chystá knihu Faltýnek, jenž chodí světem a zapisuje si, co po něm kdo chce, netuším, ale je to asi velký lidumil soudě dle toho, jak myslí na druhé! Za svého syna třeba zaplatil milion korun, které kluk profetoval. Faltýnek je zkrátka na roztrhání a není divu, že při tom shonu a vytížení ztrácí diáře. Z jeho záznamů mimo jiné vyplývá, že se snažil ovlivňovat dopravní zakázky v Olomouckém kraji. Takže nejspíš budoucí román o zkorumpovaných tramvajácích.

Reklama

Bývalý proděkan plzeňské Právnické fakulty Kindl, kdysi namočený do podvodů s přijímačkami a podivným udělováním titulů za pár měsíců studia, také napsal svěží detektivku s nápadně autobiografickými prvky. Vedle literátů Dbalého a Kindla dovedl žánr autobiografické kriminálky k dokonalosti jistý Kristyan Bala. Ten zavraždil milence své manželky a napsal o tom bestseller Amok, na základě kterého byl později dopaden a odsouzen.

Teda kam až jsou schopni někteří autoři pro inspiraci zajít, to mi vážně hlava nebere! Nezbývá než doufat, že až dojde (dojde-li vůbec) na lámání chleba ve Faltýnkově případu, v inkriminovaný den se senát vyspí do růžova, což se ale u nás zase tak často nestává. Pokud ovšem senátu nebude předsedat nějaký nový soudce Elischer, kterého když usvědčili z nadržování zločincům, tak reagoval slovy, že se takto otevřeně choval ke každému. „Toto je můj styl jednání. Velmi otevřený, přímý,“ tvrdil s tím, že se vždy snažil co nejméně zasahovat do práv obžalovaných. Co nejmenší zasahování do práv sprostých obžalovaných si ale Elischer vykládal dosti svérázně, když se s různými pochybnými existencemi scházel u něj v kanceláři, a dohadoval se s nimi o výši trestu pro jejich kumpány, za což padla nejméně jedna nabídka milionu korun, kterou zachytily odposlechy. Kdyby i Faltýnkovy stěny měly uši, bylo by to ještě hodně zajímavé. Obávám se ale, že pouze jeho Zálesácký zápisník na tepláky stačit nebude.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama