Reklama
 
Blog | Michal Pohanka

Ambiciózní plány nové vlády, těším se

Zachytil jsem první výstupy vyprodukované vládním slepencem, který pro naše budoucí blaho brzy začne „šetřit“ až do morku kosti. Jak na to kočkopes půjde, je zřejmé již z těch několika málo nápadů, jež se před pár dny objevily v médiích. Co bod, to perla. Tak například na dálnicích prý budeme moci jezdit až 150 kilometrovou rychlostí. Dosavadní stotřicítka byl nejspíš problém, který Česko léta uvrhoval do chudoby a malérů všeho druhu. Škoda jen, že na těch pár úsecích, kterými se stotřicítkou dalo jezdit, si s tímto rychlostním limitem málokdo lámal hlavu. Dále jsem se s radostí dozvěděl, že naši občané se dočkají dvou nových národních parků, nebo že si budou moci zvolit svého národního ptáka. Ano, vidíte dobře. NÁRODNÍHO PTÁKA. Do jakéhosi znaku či co. Nevím sice, k čemu to bude dobré, ale určitě kvůli tomu vznikne nejmíň 20členná komise, která pak vybere nejlepší výtvarný návrh za dva a půl milionu. Já osobně bych měl hned dva tipy. Prvním národním ptákem by mohl být sup hodující na mršině českého státu a tím druhým Bartošovo přirození, obojí by velmi pěkně ilustrovalo stav, v němž se nyní nacházíme, respektive ansámbl, který nám povládne. V krizi covidu a inflace přijít s něčím takovým je cynické jak doktor Cimický v otázce svých svérázných terapií.

Na slibovaných 40 tisíc bytů, kilometry dálnic, důstojné platy, důchody, zdravotnictví a školství rychle zapomeňte, protože to od české pravice zatím nikdo nikdy neviděl, vyjma kmotrů, kteří si díky konexím a penězům mohli dovolit lepší zdravotní péči či dostupnější vzdělání na plzeňských právech. Lůza se musí spokojit s kilometrovými dálnicemi ve frontě na zubaře. 30 let průběžně omílají: Musíme šetřit, aby naše děti nezdědily zadluženou zemi. Naše děti už mají vnoučata a ekonomický zázrak pořád nikde. Jak by taky mohl, když budoucí vláda jako první krok k úsporám zavede tři nová ministerstva. Ta sice budou stát „pouhých“ pár milionů, ale jejich korupční potenciál bude miliardový, že?

Samozřejmě, že nová vláda neušetří nic moc, zato perfektně umí strašit, což (krom jiného) brzdí spotřebu českých domácností – jeden z pilířů ekonomiky. Co se ušetří na důchodcích a obyčejných lidech, to se ale neinvestuje do nových technologií, vědy a výzkumu, aby se Česko posunulo někam nad level obyčejné montovny s dopravní infrastrukturou na úrovni Burundi, nýbrž se za uspořené prostředky nakoupí nové houfnice pro armádu, aby si houf správných lidí na správných místech zase nakradl.

Vsadím utažený opasek, že Fialův slepenec nijak nezkrotí dluh České republiky, za který prý může jedině ďábel Babiš a nikdo jiný, namísto nových dálnich se dočkáme leda tak dálničních přechodů pro veverky a místo 40 tisíc nových bytů si postavíme možná stany, kterým ironicky můžeme říkat pirstany.

Jako bych ty kecy od převratu neslyšel už milionkrát. V předvolební kampani v roce 1996 zoufalí Klausovci slibovali 20 tisícovou průměrnou mzdu do roku 2000. A jak to dopadlo? Velká část plebsu ji v čistém nemá ani dnes, o čtvrstoletí později, kdy máslo stojí i 60 korun, a to ještě nedávno zrušili superhrubou mzdu, díky čemuž jsme si platově polepšili. Později zase Topolánkovci zavedli regulační poplatky (které většina z vás ještě dobře pamatuje), čímž se mělo zamezit plýtvání prostředků ve zdravotnictví. Žádná spása to samozřejmě nebyla, o to více se pak tunelovalo jinde. Nakonec to Ústavní soud stejně zrušil.

Skoro každá vláda se holedbá, jak zeštíhlí státní aparát a zbaví se úřednických lemplů, a téměř každá nakonec byrokracii ještě navýší. Peníze by byly, kdyby se tolik nekradlo, to ví každý, ale je zatraceně těžké s tím u nás něco udělat. Nejsme Švýcarsko, jsme dost jiná kultura i mentalita.

S korupcí chtěly svého času něco podniknout i Věci veřejné, ty se ale rozhádaly (a posléze rozpadly) skoro stejně rychle jako dnešní Pirátostán. Babiš rovněž sliboval, že zatočí s rozkrádáním a stát bude řídit jako firmu, aby jeho poskok Vojtěch, co se furt tváří jak mílius a neviňátko v jednom, nakonec nakoupil respirátory za sedm stovek/kus a usedl do ministerského křesla podruhé. S firmou čistě podle Vojtěcha bychom brzy zatočili nejen s covidem, ale tečku bysme udělali i za celým Českem.

Demokracie je prostě na prd a volby jsou jenom šaškárna. Lepší by byl nějaký absolutistický osvícený vládce, který by však musel být nesmrtelný, jenže i tak by ho lidi časem beztak nějak přečůrali.

Fakt jsem zvědavý na těch Fialových 40 tisíc nových bytů, které mají zajistit, aby paneláková špeluňka v Praze nestála tolik jako celý Hollywood Boulevard. Když to dobře půjde, tak dostaneme možná tak nového národního ptáka plus stopadesátku na dálnici jako bonus. Jo, ještě jsem zapomněl na zrušení EET, to prý taky mají v plánu. Krásná práce.

Musíme se přece uskrovnit pro naše děti (rozuměj pro Mazánky, Kolibříky, Rathy a další). Naše děti si zas budou utahovat opasky pro jejich děti. A tak to s českou pravicí půjde furt dokola, protože prosperity založené na pouhém utahování opasků se nikdy nedočkáme. Koho by to taky věčně bavilo, neustále šetřit, když to stejně nikam nevede? Utahování opasků chvíli fungovalo po převratu, teď už je to ale jako program passé. Lidem došlo, že je to jen blbá fráze a kupodivu se chtějí mít dobře ještě za svého života. Sobci jedni!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama